طراحی صنعتی تبریز

دیگر برگزیده ایرانی جایزه رددات امسالعنوان طرح: Adjustable Radiation Flashlight

برنده جایزه طراحی مفهومی رددات 2011 در دسته روشنایی

reddot design award, design concept, Illumination

طراح: عزت الله دیانی فر

تا کنون چند اختراع به نام عزت الله دیانی فر در داخل و خارج از ایران به ثبت رسیده است.


در توضیح طرح آمده است:

چراغ قوه ای که قابلیت تنظیم شعاع های مختلف نوری را به شما می دهد.
    تصور کنید که پلیس در یک ماموریت تجسس در یک محیط تاریک وارد می شود و تنها وسیله ای که برای روشن کردن محیط دارند یک چراغ قوه است. برای اینکه بفهمند تمام محیط امن است و اینکه قادر باشند مجرم را دستگیر کنند، پلیس مجبور است چراغ خود را در یک نقطه نگه دارد و همان نقطه را ببیند و برای نقاط درگیر، همینطور جهت خودش را عوض کند. با چراغ قوه تعدیل پذیر پلیس می تواند به راحتی شعاع نوری را کنترل کند و قادر خواهد بود تا اجسام را در تمام محیط یکباره ببیند. سپس وقتی تجسس جزئیات بیشتری دارد پلیس می تواند نور را کم کند و بر اجسام با نور بیشتر تمرکز کند.
    چراغ قوه تعدیل شونده، با یک صفحه پلاستیکی منعطف مجهز شده که منابع نوری متعددی در آن قرار گرفته است. با استفاده از یک دستگیره دوار، صفحه می تواند حرکت کند، در نتیجه تغییرات موقعیت های منابع نوری امکان پذیر می شود. این استفاده هوشمندانه از تکنولوژی ساده قابلیت تعدیل کردن شعاع های نوری را به کاربر می دهد. این مکانیزم می تواند در وسایل دیگر مثل ماشین ها استفاده شود که در اتاقک داخل اتومبیل توسط راننده کنترل شود، چه دستی و چه به صورت اتوماتیک.


در سایت رددات
در مسابقه سال گذشته و در اطلاع رسانی ها، یک گروه ایرانی به عنوان تنها گروه ایرانی برگزیده رددات 2010 معرفی شد(این پیوند)، در صورتی که طرح یک دانشجوی ایرانی دیگر نیز برگزیده Best of the best رقابت پارسال بود.


عنوان طرح: Emergency Transporter Unit for Amputated Body Parts (ETU)j

برنده جایزه طراحی مفهومی رددات 2010 بهترین بهترین ها در دسته دانش زندگی

reddot design award, design concept, Best Of The Best, Life Science

طراح: مهرافزا میرزازاد

کارشناسی طراحی صنعتی: دانشگاه فنی خاورمیانه، ترکیه
کارشناسی ارشد طراحی صنعتی: دانشگاه فنی استانبول


در توضیح طرح آمده است:

واحد حمل ونقل اضطراری
اتاقک حمل کننده اضطراری برای قسمت های قطع شده بدن
   اتاقک حمل کننده اضطراری(ETU) برای حوادثی که عضوی از بدن قطع یا بریده شده، طراحی شده است. این اتاقک به منظور فراهم کردن محیطی برای امنیت و همچنین استریل قسمت های بریده شده در حوادث و انتقال آن به بیمارستان طراحی شده است. در صورت به تولید رسیدن این محصول، اولین خدمت از این نوع در پزشکی خواهد بود. در بیمارستان ها و آمبولانس ها معمولا از سردکننده های معمولی(شبیه سردکننده هایی که در خانه استفاده می شود) یا گاهی فقط از یخ برای حمل کردن قسمت های قطع شده استفاده می کردند. روش هایی که قبلا استفاده می شده است، این اطمینان را نمی دادند که قسمت های بریده شده بدن حفظ خواهد شد، چون دما برای حفظ آنها مناسب نبود. با خنک نگه داشتن قسمت های بریده به طور پیوسته، ETU شانس موفقیت در اتاق عمل را افزایش می دهد.


سه فاکتور مهم و اساسی این طرح عبارت است از:

1.یک سیستم خنک کننده(44W,12V) و سنسوری که حتی بتواند تا 4 درجه سانتیگراد هوای اطراف قسمت های بریده شده برای مراقبت از این قسمت ها را برای ما فراهم آورد.
2.یک کیسه عایق از جنس Aerogel به ضخامت 2 میلیمتر(ماده ای با کمترین حجم و توانایی عایق بندی بالا)که به طور مداوم  درجه حرارت را ثابت نگه می دارد.
3.پوشش و جنس اصلی این اتاقک از PC و ABS است که اجزای بدن انسان را از صدمات هنگام حمل و نقل حفظ می نماید.


جوایز:

جایزه طراحی مفهومی  در مسابقه جوایز طراحی صنعتی ترکیه در سال 2010

برنده جایزه طراحی مفهومی رددات 2010 بهترین بهترین ها در دسته دانش زندگی

این طرح علاوه بر این دو مورد، در فهرست شش طرح برتر مسابقات برلین 2010 جای گرفت.


درباره مسابقه جوایز طراحی صنعتی ترکیه:

طراحی مسابقه جوایز طراحی صنعتی ترکیه، یک طرح ارزیابی سیستم سازمان یافته با همکاری دبیرخانه تجارت خارجی(DTM)، مجمع صادرکنندگان ترکیه(TIM)، و جامعه طراحان صنعتی ترکیه(ETMK)، به منظور پاداش دادن به طراحی خوب در ترکیه می باشد.


در سایت انجمن بین المللی طراحی صنعتی

در سایت ردداتسایت طراحی صنعتی تبریز، این موفقیت را به آقای عزت الله دیانی فر، خانم مهرافزا میرزازاد و جامعه طراحان ایرانی تبریک می گوید.ترجمه: زهرا خانی

نظارت و ترجمه تکمیلی: عسل سرگردی

با تشکر از وحید عفتی چیتگر

25 آذر 1390 ساعت 01:23 | نویسنده: جواد یزدانی | چاپ | بالای صفحه 2 دیدگاه
Copyright © 2009-2012 www.tabrizid.com | All Rights Reserved. | تمامی حقوق برای سایت طراحی صنعتی تبریز محفوظ است. | برداشت با ذکر منبع و درج پیوند آزاد است. | نیرو گرفته از بلاگ اسکای